dlaczego rosjanie nie pomogli w powstaniu warszawskim

Baza wiedzy

temat wybrany: dlaczego rosjanie nie pomogli w powstaniu warszawskim

Dlaczego Rosjanie nie pomogli w Powstaniu Warszawskim?

Powstanie Warszawskie to jedno z największych wydarzeń w historii Polski. Po pięciu latach okupacji niemieckiej, mieszkańcy Warszawy postanowili się zbuntować i walczyć o wolność swojego miasta. Niestety, pomimo odwagi i poświęcenia powstańców, akcja zakończyła się klęską. Jednym z powodów porażki było brak wsparcia ze strony Rosjan.

W czasie Powstania Warszawskiego Armia Czerwona znajdowała się już na przedmieściach Warszawy i miała w zasięgu działania, jednak zamiast pomóc Polakom, wstrzymała swoje działania i pozwoliła Niemcom na spacyfikowanie miasta. Dlaczego tak się stało?

Przyczyn było kilka. Po pierwsze, Rosjanie byli zainteresowani jak najszybszym zajęciem Berlina i końcem II wojny światowej. Nie chcieli angażować swoich sił w walki w innych miejscach, które nie przynosiłyby im bezpośrednich korzyści. Po drugie, Stalin, przywódca Związku Radzieckiego, nie darzył Polaków sympatią i uważał ich za potencjalnych wrogów.

Ostatecznie, decyzja o nieudzieleniu pomocy Polsce była skutkiem działań politycznych, które miały na celu osłabienie Polski i zwiększenie wpływów Związku Radzieckiego na Europie Wschodniej.

Niestety, brak wsparcia ze strony Rosjan wpłynął negatywnie na losy Powstania Warszawskiego. Mimo to, Polacy nie poddali się i nadal walczyli o wolność swojego kraju. To ich postawa i poświęcenie stały się symbolem walki o wolność i niepodległość.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments