dlaczego rosja udzieliła pomocy przeciwnikom konstytucji 3 maja

Baza wiedzy

temat wybrany: dlaczego rosja udzieliła pomocy przeciwnikom konstytucji 3 maja

Dlaczego Rosja udzieliła pomocy przeciwnikom Konstytucji 3 Maja?

Konstytucja 3 Maja to dokument, który został uchwalony w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Była to pierwsza konstytucja w Europie, która wprowadzała zasady demokracji i równości przed prawem. Jednak jej wprowadzenie spotkało się z oporem nie tylko ze strony Rzeczypospolitej, ale również z Rosji.

Rosja była ówcześnie mocarstwem, które kontrolowało znaczną część terytorium Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja wprowadzała zmiany, które ograniczały wpływy Rosji w Polsce. Dlatego car Katarzyna II, którą nie odznaczał przyjazny stosunek do Rzeczypospolitej, postanowiła interweniować.

Rosja udzieliła wsparcia przeciwnikom konstytucji 3 Maja, którzy chcieli zachować status quo i utrzymać wpływy Rosji w Polsce. Wsparcie to objawiło się w postaci wysłania wojsk rosyjskich do Polski i przeprowadzenia interwencji zbrojnej.

Mimo interwencji Rosji, konstytucja 3 Maja została uchwalona i wprowadzona w życie. Jednak jej obowiązywanie trwało tylko rok, a w 1792 roku Rzeczpospolita została zaatakowana przez Prusy i Rosję, co doprowadziło do II rozbioru Polski.

Dlaczego Rosja udzieliła pomocy przeciwnikom konstytucji 3 Maja? Powody były polityczne i wynikały z interesów Rosji w regionie. Jednak pomimo interwencji Rosjan, konstytucja została uchwalona i wprowadzona w życie, co stanowiło wielki krok w kierunku demokratyzacji Polski i Europy.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments