Dlaczego ogrzewanie postojowe przydaje się w zimie?

Dlaczego ogrzewanie postojowe przydaje się w zimie?

Polecane i promocje

W zimie często zdarza się, iż po wejściu do samochodu jest on kompletnie wychłodzony. Kierowca i pasażerowie są wówczas zmuszeni do odczekania aż wnętrze samochodu ogrzeje się poprzez pracujący silnik, aby móc cieszyć się komfortową jazdą. Istnieje jednak idealne rozwiązanie jakim jest ogrzewanie postojowe. Warto zatem wiedzieć co może przynieść takie rozwiązanie, i dlaczego wielu kierowców decyduje się na nie w miesiącach zimowych.

Czym jest ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe stanowi rodzaj ogrzewania wnętrza pojazdu w momencie, gdy jest on unieruchomiony. Za pomocą specjalnie zaprojektowanej nagrzewnicy we wnętrzu auta, która jest uruchamiania zdalnie można cieszyć się ciepłym powietrzem i komfortem termicznym w sytuacji gdzie za oknem jest mróz. Taki typ ogrzewania sprawdza się zwykle podczas poruszania się zimą na krótkich trasach, gdyż silnik pracuje wówczas bardzo krótko produkując małą ilość ciepła. Należy również dodać, iż istnieją wersje ręcznego włączenia systemu ogrzewania postojowego jak i możliwość zdalnego uruchamiania tego systemu za pomocą pilota czy przycisku w telefonie.

W jaki sposób działa ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe działa inaczej w pojazdach osobowych a inaczej w autobusach czy samochodach ciężarowych. W samochodach osobowych bardzo powszechnie stosowane są tzw. agregaty wodne. Ich działanie polega na umieszczanie agregatu w komorze silnika i podgrzewanie wody w układzie chłodzenia silnika. W efekcie czego system może samodzielnie włączyć dmuchawę powodując, iż w samochód jest nagrzany.

Z kolei w samochodach ciężarowych i autokarach dominuje system ogrzewanie powietrznego. Ten system z kolei polega na nadmuchiwaniu odpowiednio nagrzanego powietrza wprost do kabiny nawet gdy jest on unieruchomiony. W ten sposób wnętrze ciężarówki czy też autokaru jest zawsze ogrzane do odpowiedniej temperatury ok. 20-23 stopnie Celsjusza, dzięki czemu kierowca i pasażerowie nie odczuwają nieprzyjemnego mrozu.

Ile kosztuje zamontowanie ogrzewania postojowego?

Wbrew obiegowej opinii zamontowanie ogrzewania postojowego w samochodzie osobowym, autokarze czy ciężarówce wcale nie jest drogie. Koszt montażu takiego systemu jest w gruncie rzeczy uzależniony od modelu auta, jednak średnia cena takiego montażu to około 2000 złotych. Niektóre modele turbodiesli mają wbudowany system do ogrzewania postojowego a jego rozbudowa i ulepszenie to koszt ok. 1500 złotych.

Z kolei montaż danego systemu ogrzewania od podstaw to koszt maksymalnie 5000 złotych. Montaż takiego systemu może przeprowadzić każdy profesjonalny mechanik samochodowy. Sam system można kupić jako nowy (wówczas jego cena sięga ok. 3000 złotych) jak i używany w cenie ok. 1000 złotych. Z tego też względu system do ogrzewania postojowego stanowi wyposażenie, na które może sobie pozwolić praktycznie każdy, kto posiada auto czy też kierowca pojazdu ciężarowego lub autokaru. Cena montażu oraz zakup samego systemu nie stanowią wysokiego wydatku zwłaszcza w lepszych modelach pojazdu, a sam system jest bardzo przydatny zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments