Spis Treści
temat wybrany: czym różni się język rosyjski od ukraińskiego
Język rosyjski i ukraiński są blisko spokrewnione, jednakże różnią się między sobą na tyle, że stanowią odrębne języki z własnymi zasadami gramatycznymi, wymową i słownictwem.
Wymowa w obu językach jest podobna, jednakże ukraiński posiada więcej samogłosek niż rosyjski. W ukraińskim występują także dźwięki, których nie ma w rosyjskim, np. „?”, „?” czy „?”.
Co do zasad gramatycznych, oba języki różnią się w budowie zdań. W rosyjskim zdanie jest budowane na zasadzie podmiotu, orzeczenia i dopełnienia, natomiast w ukraińskim na zasadzie podmiotu, orzeczenia i okolicznika. W rosyjskim istnieje sześć przypadków, w ukraińskim dziewięć.
Słownictwo w obu językach jest podobne, jednakże w ukraińskim istnieją słowa, których nie ma w rosyjskim, np. „?????” (okno), „?????????” (kosmiczny) czy „??????” (babcia). Natomiast w rosyjskim występują słowa, których nie ma w ukraińskim, np. „????????” (mrówisko), „????” (myć) czy „????????????” (bezpieczeństwo).
Podsumowując, rosyjski i ukraiński są językami blisko spokrewnionymi, ale różnią się na tyle, że stanowią odrębne języki z własnymi zasadami gramatycznymi, wymową i słownictwem. Dlatego, jeśli chcemy nauczyć się jednego z tych języków, należy zdawać sobie sprawę z tych różnic i poświęcić czas na naukę specyficznych dla danego języka zasad i zwrotów.