Pojęcie takie jak dekontaminacja nie jest używane na co dzień oraz w potocznym języku. Określenie to występuje w medycynie oraz jest używane przez służby ratownicze. Dekontaminacja to zbiór działań prowadzących do usunięcia substancji szkodliwych dla zdrowia oraz cieczy, które stanowią niebezpieczeństwo dla ludzkiego organizmu. Proces ten może dotyczyć ciała ludzkiego, jak i przedmiotów użytku codziennego.
Służby ratownicze oraz medyczne w razie skażenia przez wirusy przestrzeni publicznej lub w razie wypadku na drodze z użyciem niebezpiecznych chemikaliów rozstawiają namiot dekontaminacyjny. Namiot jest awaryjnym pomieszczeniem służącym do odkażania lub dezynfekcji ludzi, którzy biorą udział w akcjach ratowniczych, oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych pyłów lub gazów.
Namiot ma za zadanie oczyszczenia i usunięcia groźnych dla ludzi, zwierząt, a także z otaczającej przestrzeni wszystkich czynników śmiercionośnych. Do takich czynników zaliczymy szkodliwe ciecze chemiczne, niebezpieczne opary, wirusy, drobnoustroje lub materiały radioaktywne. Namiot dekontaminacyjny to sprawnie działające urządzenie, które pomaga przy ograniczeniu rozprzestrzeniania się drobnoustrojów oraz oczyszczania i dezaktywacji niebezpiecznych substancji.
Spis Treści
Jak działa namiot dekontaminacyjny?
Zasada działania namiotu dekontaminacyjnego polega na użyciu strumienia wody lub pary wodnej pod wysokim ciśnieniem skierowanym na ludzi, lub przedmioty, które w wyniku wypadku lub skażenia uległy zanieczyszczeniu. Przebieg tego procesu odbywa się w przestrzeni zamkniętej, szczelnie otoczonej ścianami namiotu, co uniemożliwia, wydostanie się na zewnątrz zanieczyszczonego materiału.
Neutralizacja takich zagrożeń odbywa się z pomocą namiotu, który świetnie spisuje się w warunkach trudnych, niebezpiecznych oraz w miejscach trudno dostępnych takich jak obszar skażenia radioaktywnego. Jedna strona namiotu jest wyposażona w strefę wejścia, przez którą wchodzi zanieczyszczony człowiek, który ustawia się pod prysznicem i kieruje się do strefy wyjścia w zneutralizowanym i zdezynfekowanym ubraniu.
Gdzie używamy namiotu dekontaminacyjnego?
Namiot dekontaminacyjny to wyposażenie służb ratunkowych, który może uratować wiele osób i dlatego powinien być rozstawiany wszędzie tam, gdzie wymaga tego bezpośrednie zagrożenie skażeniem. Powinno się go ustawiać najbliżej terenu skażonego oraz w marę możliwości ze swobodnym dostępem do strefy wejścia, a także pod specjalnym nadzorem i zasadami obowiązującymi przy tego typu akcjach. Wszystkie skażenia chemiczne lub bakteriologiczne wymagają rozstawienia i użycia tego typu sprzętu.
Ważnym miejscem, gdzie winno się ustawiać tego typu namioty, są wszystkie placówki medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów zakaźnych. Pozwala to na szybką i skuteczną walkę z zagrożeniami wirusowymi poprzez dezynfekcję uniformów i kombinezonów personelu medycznego. Są również skutecznym sposobem na odkażenie pacjentów, przybywających do placówek medycznych co pozwala na zmniejszenie zasięgu oddziaływania potencjalnego zagrożenia wirusowego.
Artykuł powstał we współpracy z anco.com.pl |