Co to jest taksa notarialna i ile wynosi przy zakupie mieszkania?

Co to jest taksa notarialna i ile wynosi przy zakupie mieszkania?

Firma Polecane i promocje Prawo

Wizyty u notariusza nie należą do częstych. Z reguły wiążą się z nabyciem nieruchomości, otrzymaniem spadku albo wystąpieniem o pełnomocnictwo. Nieodłącznym elementem pracy urzędnika jest taksa notarialna. Czym jest i w jaki sposób się ją wylicza?

Taksa notarialna – definicja

W dużym uproszczeniu taksa notarialna to wynagrodzenie za usługi. Wysokość opłaty jest uregulowana prawnie i określa ją rozporządzenie w sprawie maksymalnych stawek taryfy notarialnej, wydane przez Ministra Sprawiedliwości.

Od czego zależy opłata? Kluczowy wpływ ma tu wartość nieruchomości. Im wyższa, tym droższe usługi notariusza. Ustala się ją na podstawie dokumentacji albo wpisuje w umowę sprzedaży. W rozporządzeniu zawarto specjalne przedziały, które w jasny sposób precyzują wysokość maksymalnej stawkę.

Ile wynosi maksymalny zysk notariusza?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna wyłącznie w przypadku transakcji do 3 tys. zł. Wtedy stawka wynosi 100 zł i pozostaje niezależna od składowej zmiennej.

W pozostałych przypadkach wysokość taksy zależy od stawki bazowej oraz nadwyżki ponad dolną granicę przedziału. Łatwo zilustruje to przykład.

Zakup nieruchomości za 100 tys. zł, będzie wiązał się z maksymalną opłatą 1010 zł oraz 0,4% nadwyżki ponad dolną granicę przedziału (w tym przypadku jest nią 60 tys. zł). Dodanie obu składowych da nam kwotę końcową. Nie musi być ona równoznaczna z wystawionym rachunkiem. Czasami notariusz pobiera opłatę niższą. Dla mieszkań i domów jednorodzinnych korzysta się przeważnie z trzech przedziałów cenowych, określających taksę.

Dla nieruchomości od 60 tys. zł do 1 mln zł, maksymalna taksa wyniesie 1010 zł + 0,4% nadwyżki ponad dolną granicę przedziału.

Dla nieruchomości od 1 mln zł do 2 mln zł, maksymalna taksa wyniesie 4770 zł + 0,2% nadwyżki ponad dolną granicę przedziału.

Dla nieruchomości powyżej 2 mln zł, maksymalna taksa wyniesie 6770 zł + 0,25% nadwyżki ponad dolną granicę przedziału.

Najczęstszy błąd w wyliczeniach nie uwzględnia słowa „nadwyżka”. Mnożenie pełnej kwoty przez procent sprawia, że otrzymuje się stawkę wyższą, niż rzeczywiście będzie miała miejsce.

Pozostałe koszty notarialne

Prawo reguluje maksymalną wysokość taksy, do której dolicza się 23% podatku VAT. Zawód notariusza nie czerpie korzyści wyłącznie z tego tytułu.

Samo pełnomocnictwo wycenia się na kwotę od 30 do 100 zł. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku to dodatkowe 50 zł. Ostatnią dość popularną usługą jest wydanie kopii aktu notarialnego, wyceniane od 30 do 50 zł.

Szczegółowy cennik powinien znaleźć się na stronie notariusza. Można zapytać o niego również telefonicznie albo poprosić o wycenę e-mailową.

Podsumowanie

Znajomość taksy notarialnej przydaje się przy orientacyjnych wyliczeniach. Istnieją sytuacje, w których urzędnik za swoje usługi pobierze opłatę mniejszą od zakładanej.

Podstawowe błędy polegają na nieuwzględnieniu podatku VAT, zaokrągleniu różnicy wartości nieruchomości i dolnej granicy oraz niedoliczeniu kosztów dodatkowych. Przy sprzedaży może to być np. opłata za kopię aktu notarialnego dla każdej ze stron.

Należy pamiętać także o tym, że podana stawka to wartość maksymalna. Notariusze w ramach konkurencji oferują ceny niższe. W taki sposób działa wolny rynek, a większość osób nie lubi przepłacać.

Informacje zaczerpnięte z notariuszgdynia.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments