Co to jest kaszak?

Co to jest kaszak?

Warto przeczytać

Kaszak, czy inaczej torbiel łojowa lub zastoinowa to bardzo często występująca zmiana skórna, która najczęściej pojawia się na twarzy lub głowie. Jest to zazwyczaj małej wielkości guzek, który powstaje przez nagromadzenie się pod skórą łoju. Zdarza się jednak także, że kaszak osiąga większe rozmiary i staje się wówczas jeszcze bardziej kłopotliwy, przede wszystkim ze względów estetycznych. Zmiana skórna w postaci kaszaka zwykle nie jest niebezpieczna, czy bolesna. Stanowi jednak defekt, który ze względów wizerunkowych może powodować dyskomfort.

Czym jest kaszak i jak wygląda?

Kaszak występuje dość powszechnie. Defekt ten zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Pojawia się przede wszystkim w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Z wyglądu przypomina delikatnie nabrzmiały guzek o lekko żółtym zabarwieniu. W centralnym jego punkcie zaobserwować można delikatnie ciemniejszą plamkę. W środku torbieli znajdują się zarówno resztki zrogowaciałego naskórka, jak i łój oraz elementy mieszków włosowych. Kaszak najczęściej rozwija się z tkanki ektodermalnej, a jego ścianki zbudowane są z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Kaszak, który powiększa swoją objętość, może zmienić kolor na biały. Dopóki nie dojdzie do zakażenia, ich pojawienie się na skórze nie jest bolesne. W przypadku gdy wda się stan zapalny, w jego obrębie pojawia się zaczerwienienie oraz ból. Nie zaleca się samodzielnego wyciskania kaszaków, gdyż mogą ulec zakażeniu i powodować powstawanie blizn.

Przyczyny powstawania zmian skórnych tego typu

Przyczyn powstawania tych torbieli należy upatrywać się w nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych, w wyniku których dochodzić może do zaczopowania lub pęknięcia gruczołu. Oprócz tego kaszaki mogą pojawiać się w miejscach uszkodzenia meszków włosowych. Niektóre z kaszaków mają podłoże genetyczne i mogą rozwijać się już w życiu płodowym. Kaszaki można zaobserwować przede wszystkim u osób dorosłych, zdarza się jednak, że pojawiają się też u nastolatków wchodzących w okres dojrzewania. Dzieje się tak pod wpływem nadmiernej pracy gruczołów łojowych spowodowanej zmianami hormonalnymi. Do innych przyczyn powstawania kaszaków zaliczyć możemy powikłania po stanach zapalnych skóry, nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, niedostateczną higienę czy zakażenie HPV.

Gdzie najczęściej pojawiają się kaszaki?

Jak już wspomniano, kaszaki najczęściej występują w obrębie twarzy i głowy np. za uszami. Nie jest to jednak regułą. Nierzadko zmiany skórne tego typu odnaleźć możemy również na narządach płciowych. Występujące w tym obrębie torbiele mogą powodować dyskomfort oraz ból np. podczas rutynowych czynności takich jak chodzenie, czy zakładanie i noszenie bielizny. Ponadto kaszaki możemy zlokalizować na tułowiu, głównie na plecach, rzadziej pojawiają się na brzuchu. Sporadycznie znajdziemy je również na szyi oraz kończynach dolnych, jak i górnych. Epizodycznie, zmiany skórne pojawiają się też pod pachami lub w bardzo niekomfortowym miejscu, jakim jest spojówka powiekowa.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments