co nam do lachów niechaj moskwa dla moskala kto to mowi

Baza wiedzy

temat wybrany: co nam do lachów niechaj moskwa dla moskala kto to mowi

Tematem poradnikowo-informacyjnym, którym się zajmiemy, będzie wyjaśnienie sensu zwrotu „co nam do lachów niechaj Moskwa dla Moskala” oraz identyfikacja osoby, która go wypowiedziała.

Zwrot „co nam do lachów niechaj Moskwa dla Moskala” jest powiedzeniem znanym w Polsce jeszcze z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, której przyczyną były konflikty terytorialne z Rosją. Zwrot ten wyraża niechęć i obojętność wobec spraw Rosji, w myśl zasady, że Moskwa powinna się martwić o Rosjan, a nie Polaków.

Osoba, która wypowiedziała to powiedzenie, jest polskim hetmanem Janem Karolem Chodkiewiczem, który w 1605 roku bronił Zamościa przed atakami wojsk moskiewskich. W trakcie oblężenia Moskwa wysłała list, w którym proponowała Chodkiewiczowi uznanie zwierzchnictwa cara nad Zamościem. Hetman odpowiedział wtedy powiedzeniem „co nam do lachów niechaj Moskwa dla Moskala”, znaczącym, że Polacy nie muszą się martwić o Rosję i jej interesy, a powinni skupić się na własnych sprawach.

Podsumowując, zwrot „co nam do lachów niechaj Moskwa dla Moskala” wyraża obojętność Polaków wobec interesów Rosji, a jego autorem jest Jan Karol Chodkiewicz, który w trakcie obrony Zamościa bronił swojego kraju i jego wolności.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments