Ciekawostki

Ciekawostki

Inne

Nieprawda, że:

Do klęski Napoleona przyczyniła się nie tylko odwaga rosyjskich żołnierzy, ale zwłaszcza mroźna rosyjska zima.
Tak naprawdę temperatura wtedy była dużo wyższa niż zwykle. Podczas gdy Francuzi przekraczali granicę, temperatura wynosiła 10 stopni ciepła, a w najzimniejszą noc – pod Smoleńskiem było 8 stopni poniżej zera. Na rzece Bieriezine, przez którąsię przeprawiali, prawie nie było już lodu.

Nieprawda, że:

Pierogi wymyślili Rosjanie.
Jest to potrawa ludu Komi (zamieszkałego na terenie Rosji). Rosyjskie słowo „pielmieni” (pierogi) pochodzi od „pielian”, co oznacza „chleb wyglądający jak ucho”.

Nieprawda, że:

Największą katastrofą morską XX wieku było zatonięcie „Titanika”.
W katastrofie „Titanika” zginęłotragiczną śmiercią 1513 osób ale w1945 roku, radziecka łódź podwodna, pod dowództwem Marinesko zaatakowała niemiecki liniowiec „Wilhelm Gustloff” i posłała na dno 7700 hitlerowskich żołnierzy.

Czy wiecie, że:

Nazwę kawiarni „Bistro” wymyślili Rosjanie. Podczas wojny z Napoleonem, kiedy wojska rosyjskie dotarły do Europy często były karmione przez lokalnych mieszkańców. Abynie ociągali się z podawaniem jedzenia, Rosjanie poganiali ich słowami „Bystro, bystro…” (Szybko, szybko…).
Europejczykom było dość ciężko wymawiać „Y” i przerobili je na „I”. I tak wyraz „Bystro” z akcentem na „Y” powstał wyraz „Bistro” z akcentem na „O”. Stąd kawiarne gdzie można szybko zjeść nazywa się „Bistro”.

Czy wiecie, że:

Najlepsze proporcje dla wódki tzn.: 40% spirytusu i 60% wody, wymyślił oraz dowiódł naukowo rosyjski uczony Dmitrij Iwanowicz Mendeleew, którego znacie z lekcji chemii jako autora tablicy pierwiastków chemicznych zw. „Tablicą Mendelejewa”.

Czy wiecie:

Dlaczego rosyjskie tory kolejowe są szersze niż w Europie?
Przyczyna takiej różnicy w rozmiarze jest dość prosta – kiedy decydowano o szerokości brano pod uwagę bezpieczeństwo. Główny wpływ na to miał argument, że po zwykłych szynach wojskowy pociąg niemiecki może w kilka godzin dotrzeć do Sankt-Petersburga i właśnie dlatego podjęto decyzję, żeby szerokość torów była inna od standardu europejskiego.
W późniejszym czasie, w krajach, gdzie kolej budowali inżynierowie rosyjscy (we wszystkich republikach byłego ZSRR) wyglądała ona tak jak w Rosji.

Dlaczego rosyjski szampan w Polsce nosi nazwę „Igristoje’?

Jak zapewne wiecie,jeszcze za czasów związku radzieckiego wina szampańskie produkowało się z wykorzystaniem technologii takiej jak we Francji i pod względem jakości nie były gorsze niż zagraniczne. Prawa autorskie mówią, że tylko wino wyprodukowane we francuskiej prowincji Szampania może nosić nazwę „Szampan”. Kilka lat temu prezydent Jelcyn podpisał z Francuzami umowę o prawach autorskich odnoszącą się do nazwy „Szampan”. Od tego czasu szampan rosyjski w Rosji został pod tą samą nazwą, natomiast produkcja eksportowa musi nosić nazwę „Igristoje”.

Ciekawostka

Wśród mieszkańców Woronieża przeprowadzono pewną ankietę, która dała zaskakujące wyniki. Poproszono ankietowanych o wymienienie najgorszych bandytów XX wieku. Według odpowiedzi wytypowano: 1 miejsce – Adolf Hitler, 2 – Józef Stalin, 3 – Borys Jelcyn, 4 – Michaił Gorbaczow a znany maniakalny morderca Czikatilo zajął dopiero piąte miejsce.
(Źródło: „AiF Nowości”)

Moskwiczanie i Nowy Rok

Z okazji świąt noworocznych moskwiczanie wydali 50 mlrd rubli (około 8 mlrd złotych). Sprzedane zostało 3 miliony choinek, wypito 9 milionów litrów szampana, prawie tyle samo wódki i 6 milionów litrów wina. Do tego zjedzono 90 tys. ton sałatki „Oliwie”.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments