Chodorkowski - przestępca czy wojownik za wolność

Chodorkowski – przestępca czy wojownik za wolność

Aktulności Polecane i promocje

Pytanie: za co posadzono Chodorkowskiego?


Odpowiedź: za przestępstwa, których on naprawdę dokonał.
Sprawa polega na tym, że w czasie pierwotnego gromadzenia kapitału, który następował w Rosji po rozpadzie ZSRR, w krótkim czasie powstały miliardowe majątki. Oczywiście, często działo się to z naruszeniem prawa.

Pytanie: czy tylko Chodorkowski używał metod przestępczych?
Odpowiedź: nie, nie tylko on. Jeśli rozejrzeć się – można by posadzić prawie wszystkich dzisiejszych rosyjskich milionerów. Ale władza przymyka na to oczy, dopóki oni nie naruszają istniejących „przepisów gry”.

Pytanie: co stało się przyczyną do aresztowania Chodorkowskiego?
Odpowiedź: powodem był zamiar Chodorkowskiego by kupić polityków i stworzyć z nich własną partię polityczną.
Nie jest tajemnicą, że każdy polityk ma swoich „sponsorów”, którzy go finansują.
Oczywiście, to się robi nie wprost, a poprzez jakieś firmy czy specjalnie tworzone fundusze. To są „zasady gry”, których używają wszyscy politycy.
Ale w przypadku Chodorkowskiego, „skup polityków” był na tyle jawny, że nie zauważyć tego się po prostu nie dało – skupowano po 5-6 polityków z każdej partii, każdego bloku politycznego.
Chodorkowski zdecydował, że ten, kto ma pieniądze, może kupić wszystko. Jednak, okazało się, że „zasady gry” są jednakowe dla wszystkich.

Pytanie: czy to był proces polityczny?
Odpowiedź: chyba czytaliście o tym w gazetach? Na usługi adwokatów wydano 7,5 miliona dolarów (siedem i pół miliona!), i za te pieniądze adwokaci postarali się by znaleźć przekonujące argumenty, uniewinniające klienta. W tradycji rosyjskiej jest nazywać takich przestępców „walczącymi za wolność” – i nie ma się czemu dziwić, że niektóre gazety ogłosiły Chodorkowskiego „męczennikiem” czy „prawie świętym”. Ale naprawdę to był zwykły proces karny, na którym on odpowiadał za swoje przestępstwa.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o