Szkolenia BHP mają na celu przygotowanie pracownika do wykonywanie pracy w taki sposób, by nie zagrażało to życiu i zdrowiu innych. Ponadto dzięki niemu można przypomnieć sobie zasady przeprowadzania pierwszej pomocy oraz tego, jak zachować się w razie wypadku. Jak często zatem powinny odbywać się takie szkolenia?
Spis Treści
Szkolenia BHP a polskie prawo
Według polskiego prawa pracodawca musi sam brać udział w takim szkoleniu, a do tego dawać możliwość pracownikom do korzystania z regularnych kursów z BHP. Zależnie od branży między szkoleniami może być inny okres czasu. W dużej mierze zależy to od zagrożeń, jakie niesie ze sobą dany zawód.
Szkolenia okresowe są obowiązkowe i jako takie zostały wpisane w prawo. Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu nie dopełni tego wymogu, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, jak kara grzywny czy nawet pozbawienie wolności. Kursy BHP nie są kolejnym niepotrzebnym punktem, który trzeba zaliczyć. Mają one na celu zadbanie o bezpieczeństwo pracowników. Dzięki nim zatrudnione osoby poznają przepisy i systemy zabezpieczające firmę.
Jak często są przeprowadzane kursy BHP?
Według rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. szkolenia dla pracowników, których zawód wiąże się z największym ryzykiem dla zdrowia i życia, powinny odbywać się raz w roku. Osoby na stanowiskach robotniczych powinny co trzy lata brać udział w kursie, który ma formę instruktażu trwającego 8 godzin lekcyjnych.
W przypadku takich stanowisk jak:
- Lekarze weterynarii
- Nauczyciele
- Sprzedawcy
- Pracownicy służby zdrowia
- Pracownicy związani z BHP
- Pracodawcy i kadra kierownica
- Inżynierowie i pracownicy techniczni
- Osoby, który zawód wiąże się z ryzkiem na czynniki szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowie
- Projektanci i konstruktorzy urządzeń technicznych, w tym maszyn
- Technolodzy i organizatorzy produkcji
Powinni brać udział w szkolenie co ok. 5 lat. Przy tym należy pamiętać, że pracodawcy i kadra kierownica powinny odbyć pierwszy kurs najwyżej 6 miesięcy od objęcia stanowiska, a pozostali nie później niż 12 miesięcy. W tym wypadku wystarczą seminaria, kursy, e-learning. Konieczne jednak będzie wypełnienie testu, który potwierdzi, że kurs został zaliczony pomyślnie.
Jaka powinna być forma kursu?
Tradycyjna forma przeprowadzania kursów jest często ogromnym utrudnieniem dla pracodawców. Należy zgromadzić pracowników w jednym miejscu, przeprowadzić szkolenie, potem wykład i egzamin. Potrzebne jest też miejsce, w którym całe szkolenie może się odbywać. Kolejnym utrapieniem było to, że pracownicy w tym czasie nie mogli wykonywać swoich obowiązków.
Obecnie jednak coraz częściej sięga się po internetowe szkolenia, czyli e-learning, dzięki czemu kurs może odbywać się w każdym miejscu i czasie. Pracownicy nie muszą wykonywać tego w czasie pracy, ale wystarczy, że siądą do szkolenia w domu przed własnym komputerem i wezmą udział w kursie online, dzięki czemu nauczą się wszystkiego, co koniczne, by bezpiecznie wykonywać swoją pracę na co dzień.
Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim cena szkolenia online jest dużo niższa niż szkolenia ze specjalistą w przygotowanej sali. Dodatkowo jest nad wyraz skuteczne, więc wielu pracodawców i pracowników sobie go chwali.
Podsumowanie
Kursy BHP sprawiają, że praca staje się bezpieczniejsza i przyjemniejsza dla pracownika i pracodawcy. Dzięki temu nie trzeba się już martwić, gdyż każdy otrzymał odpowiednie przeszkolenie, dzięki któremu powinien wiedzieć, jak zareagować w konkretnej sytuacji. A różna forma tylko zachęca do kursów.
Przeprowadź skuteczne szkolenie BPH z Emef-bhp.pl