Cloud-computing, czyli przechowywanie i praca z dokumentami na zewnętrznym serwerze online, wciąż zyskuje na popularności. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej firm z uwagi na wygodę i praktyczność. Ale co z bezpieczeństwem? Czy stawiając na pracę w chmurze, możemy mieć pewność, że nikt nie dostanie się do znajdujących się w niej danych?
Chmura stała się wygodną i bezpieczną alternatywą dla umieszczania plików w komputerze lub na nośnikach takich jak pendrive. Dzięki niej nie tylko nie obciążamy pamięci swoich urządzeń, ale mamy gwarancję, że nasze dane są znacznie lepiej chronione. Technologia wciąż się rozwija i jest coraz bardziej niezawodna. Jednak pojęcie bezpieczeństwa jest szerokie, a poziom ochrony zależy nie tylko od samej chmury, ale i nas samych.
Spis Treści
Korzyści płynące z chmury dla firm
Chmura dedykowana firmom może być traktowana jako internetowe repozytorium. Możemy w niej umieszczać dokumenty związane z prowadzeniem działalności, a dostęp do nich mogą uzyskać jedynie współpracownicy czy klienci. Pliki możemy umieszczać i przetwarzać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Obecnie, kiedy praca zdalna stała się powszechna, nabiera to jeszcze większego znaczenia i pozwala zaoszczędzić wiele zasobów. Zwiększa się wygoda, wydajność, a pracy nie trzeba wykonywać w siedzibie firmy. Ponadto dzięki chmurze możemy oszczędzić pieniądze związane z obsługą serwerów i odciążamy firmowe sprzęty.
Co wpływa na poziom bezpieczeństwa chmury?
Jeśli zamierzamy w chmurze umieszczać dane wrażliwe, to dobrą propozycją jest inwestycja w prywatną chmurę, z której będzie korzystać tylko nasza firma. Usługę tę zamówmy u zaufanego sprzedawcy. Zapewni on skuteczniejsze zabezpieczenia niż te, jakimi cechują się chmury publiczne. Ponadto przy serwerze dedykowanym wykorzystuje się tzw. firewalle. Pozwalają one na kontrolę przesyłanych plików i pomagają zidentyfikować adresata i nadawcę. O bezpieczeństwo naszych danych dbają także instytucje audytowe oraz regulacje prawne, którym podlegają dostawcy.
Dodatkową ochronę stanowi szyfrowanie informacji przetwarzanych w chmurze. W praktyce oznacza to, że chcąc zyskać dostęp do umieszczonych w niej danych, należy podać odpowiedni klucz. Z szyfrowaniem mamy do czynienia już na poziomie komputera, zanim jeszcze udostępniane pliki trafią do internetu.
Jak zadbać o większe bezpieczeństwo danych?
Jeżeli starannie wybraliśmy dostawcę usługi, mamy gwarancję, że pliki będą maksymalnie chronione. Jednocześnie należy jednak zadbać o to, by współpracownicy stosowali się do ustalonych zasad bezpieczeństwa. Dużym problemem jest, między innymi, bagatelizowanie kwestii hasła – część użytkowników internetu ustawia dla kilku kont takie samo hasło lub jest ono słabe. W ten sposób ułatwiamy potencjalnym hakerom włamanie się do naszego konta. Hasła zawsze muszą być odpowiednio silne i niepowtarzalne. Nie można ich przechowywać w widocznych miejscach ani udostępniać w sposób pozwalający na ich łatwe przechwycenie.
Ponadto pracownicy powinni mieć świadomość, czym jest phishing. Możemy także pójść o krok dalej i wziąć pod uwagę narzędzie Virtual Data Room, którego zabezpieczenia odpowiadają tym, jakie stosuje się w bankowości elektronicznej. To najlepsza propozycja, kiedy w chmurze mają być przechowywane i udostępniane dane wrażliwe. Dostęp do dokumentów nadawany będzie w ściśle kontrolowanym środowisku nadzorowanym przez administratora, a pliki zyskają specjalistyczną ochronę przed kopiowaniem czy dalszą dystrybucją.
Artykuł powstał przy współpracy z fordata.pl |